1. Medikal Tırnak Protezi (Onikoplasti) Nedir?
Deforme tırnaklarda ve tırnak yatağında oluşan boşalma (onikoliz) durumunda tırnak yatağını korumak için uygulanan tedavi yöntemidir. Tırnağın, tırnak yatağına yapışarak uzamasına yardımcı olur.
2. Tırnak Batması Nedir?
Genellikle ayak baş parmağında görülen, tırnağın tırnak kenarlarına gömülerek uzadığı acı verici bir sağlık sorunudur.
3. Mantarlı Tırnak Nedir?
Bir çeşit enfeksiyon hastalığıdır. Genel olarak tırnak ucunda veya üzerinde ufak lekelerle ortaya çıkan hastalık tedavi edilmediğinde tırnakta şekil bozukluğuna, renk değişimine, kalınlaşmaya, kokuya ve aşırı kırılganlığa neden olabilmektedir.
4. Podoloji Nedir?
Podoloji, ayak hastalıkları üzerine tedavi ve bakım hizmeti sunan bir sağlık alanıdır. Podologlar, ayak sağlığı sorunlarına neden olan faktörleri tespit edebilir, uygun tedavi ve girişimleri belirleyerek uygulayabilir. Hastaya özel tedavi girişimlerinin gerçekleştirilmesi ile daha etkin tedavi olanağı sunmaktadır.
5. Medikal el ve ayak bakımının farkları?

Medikal olarak yapılan el ve ayak bakımı; ayağın gereksinimi bilen ve saptayan, ayak sağlığı uzmanı tarafından yapılan, cerrahi koşullarda steril bir ortam ve özel Podoloji cihazları ile yapılıyor olması gibi temel farklılıklar gösteren işlemlerdir.

6. Diyabetik Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Ayaklar günlük olarak ılık su ve sabunla yıkanmalı ve iyice kurulanmalıdır. Nemlendirici kremler uygulanarak oluşabilecek çatlaklar engellenmelidir. Parmak aralarına nemlendirici krem uygulamasından kaçınmak gerekir, çünkü bu bölgeler nemli kalırsa mantar hastalığı gelişebilir ve bu da ilerleyici diyabetik ayak yarasına sebep olabilir. Tırnaklar uzun bırakılmamalı, et hizasında dümdüz kesilmelidir.
7. Podoloji Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Hijyen sertifikası ve sistemli çalışma her ne kadar önemli olsada, podoloji merkezi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, merkezde diplomalı podolog olmasıdır. Diplomalı podolaglarla çalışmak, tırnak yapısını ve anatomisini iyi bilmesi ve tedavi sürecinin doğru ilerlemesi açısından çok önemlidir.
8. Tırnak Mantarının Belirtileri Nedir?
Tırnak mantarını; tırnağın kalınlaşması, doğal rengini kaybederek beyaz, sarı veya kahverengi tonlarına kadar renk değişimi geçirmesi, kolay dağılması, yani normal şeklinde bozulma görülen tırnaklarda gözlemleyebiliriz.
9. Tırnak Batmasının Sebepleri Nelerdir?
Tırnak batmasının birçok sebebi vardır. Bunlar; ayağa ağır bir şey düşmesi, ayak tırnağının yaralanması, ayak tırnaklarının yanlış kesilmesi, ayak başparmağına baskı uygulayabilecek çok sıkı çoraplar giyilmesi ya da yanlış ayakkabıların kullanımı olabilir.
10. Ayak Topukları Neden Çatlar?
Topukların yeterince nemlendirilmemesi, vitamin eksiklikleri, çok fazla ayakta kalmak, zemine çorap ya da terlik olmadan basmak topuğun pütür pütür olmasına yol açabilir. Vücut nemi tutamayıp kırılgan ve zayıf olmaya başladığında kuruluk ve baskının da etkisiyle topuk derisi çatlamaya başlar.